Yazılım güncellemelerinin ve yamalarının önemli olmasının 5 nedeni

Muhtemelen bu küçük açılır pencerelere yabancı değilsiniz. Bilgisayarınız, dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz veya mobil cihazınız için yazılım güncellemelerinin mevcut olduğunu söylüyorlar.

"Daha sonra hatırlat" düğmesini tıklamak cazip gelebilir. Yapma. Ya da en azından yazılımınızı güncellemeyi uzun süre ertelemeyin.

Yazılım güncellemeleri, dijital güvenliğiniz ve siber güvenliğiniz için önemlidir. Ne kadar çabuk güncelleme yaparsanız, bir sonraki güncelleme hatırlatıcısına kadar cihazınızın daha güvende olduğundan o kadar çabuk emin olursunuz.

Yazılım güncellemeleri neden bu kadar önemlidir? Bir çok sebep var. Aşağıda yazılımı düzenli olarak güncellemenin neden önemli olduğunu gösteren 5 başlık bulacaksınız.

1. Yazılım güncellemeleri pek çok şey yapar

Yazılım güncellemeleri pek çok fayda sağlar. Her şey revizyonlarla ilgili. Bunlar, keşfedilen güvenlik açıklarının onarılmasını ve bilgisayar hatalarının düzeltilmesini veya kaldırılmasını içerebilir. Güncellemeler, cihazlarınıza yeni özellikler ekleyebilir ve eski olanları kaldırabilir.

Çalışırken, işletim sisteminizin en son sürümü çalıştırdığından emin olmak iyi bir fikirdir.

2. Güncellemeler güvenlik açıklarını yamalamaya yardımcı olur

Bilgisayar korsanları, yazılım açıkları olarak da bilinen güvenlik açıklarını sever. Yazılım güvenlik açığı, bir yazılım programında veya işletim sisteminde bulunan bir güvenlik açığı veya zayıflığıdır. Bilgisayar korsanları, güvenlik açığını hedef alan kod yazarak bu zayıflıktan yararlanabilir. Kod kötü amaçlı yazılım (malware) olarak paketlenmiştir - malicious software'in kısaltması.

Bir kötü amaçlı kullanım bazen, hileli bir web sitesini görüntülemek, güvenliği ihlal edilmiş bir mesajı açmak veya virüslü medyayı oynatmak dışında sizin herhangi bir işlem yapmadan bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir.

Sonra ne olacak? Kötü amaçlı yazılım (malware), cihazınızda kayıtlı verileri çalabilir veya saldırganın bilgisayarınız üzerinde kontrol sahibi olmasına ve dosyalarınızı şifrelemesine izin verebilir.

Yazılım güncellemeleri genellikle yazılım yamaları içerir. Bilgisayar korsanlarını uzak tutmak için güvenlik açıklarını kapatırlar.

3. Yazılım güncellemeleri verilerinizin korunmasına yardımcı olur

Muhtemelen cihazlarınızda çok sayıda belge ve kişisel bilgi tutuyorsunuz. E-postalardan banka hesap bilgilerine kadar kişisel olarak tanımlanabilir bilgileriniz siber suçlular için değerlidir.

Sizin adınıza suç işlemek için kullanabilir veya başkalarının suç işlemesini sağlamak için karanlık ağda satabilirler. Bir fidye yazılımı saldırısıysa, verilerinizi şifreleyebilirler. Bir şifreleme anahtarını geri almak için fidye ödemeniz gerekebilir. Ya da daha kötüsü, bir fidye ödeyebilir ve geri alamazsınız.

Yazılımınızı ve işletim sistemlerinizi güncellemek, bilgisayar korsanlarının dışarıda kalmasına yardımcı olur.

4. Hepsi seninle ilgili değil

Tamam, siber güvenlik çoğunlukla sizinle ilgili, ancak düşünmeniz gereken başka insanlar da var. Cihazınız bir virüs kaparsa, bunu arkadaşlarınıza, ailenize ve iş arkadaşlarınıza aktarabilirsiniz. Bu nedenle yazılımınızı ve sistemlerinizi güncel tutmak istiyorsunuz.

Güvenilir bir güvenlik programı, cihazlarınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir. Ve bu, çevrimiçi etkileşimde bulunduğunuz tüm insanlara potansiyel olarak yardımcı olabilir. Ancak, cihazlarınızı tüm siber tehditlere karşı korumak için virüsten korumanın yeterli olmadığını bilmek de önemlidir

5. En son ve en iyiyi hak ediyorsunuz

Güncellemeler yalnızca güvenlik açıklarını kapatmakla kalmaz, aynı zamanda yeni özellikler ekleyebilir ve mevcut olanları iyileştirebilir. Zamanın gerisinde kalmak istemezsiniz, değil mi?

Bu şekilde, yazılım güncellemeleri gerçekten tamamen sizinle ilgilidir. Yazılım programınız yeni bir kararlılık artışına sahip olabilir - artık çökme olmaz. Veya bir güncelleme program performansını artırabilir - daha fazla hız. Daha azını hak etmiyorsunuz.

Yazılımınızı güncellemek için bu hatırlatıcıları göz ardı edebilirsiniz, ancak siber güvenliğiniz başta olmak üzere pek çok şeyi kaçırıyor olabilirsiniz.

Başka bir seçenek mi? Hala "Şimdi güncelle" yi tıklamak istemiyorsanız, cihazlarınızı otomatik olarak güncellenecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Öyleyse, sorununuz çözülmüş demektir.

"Siber güvenlik liderleri olarak etkili mesajlar oluşturmalıyız çünkü güvenlik bir kültürdür ve işlerin düzgün gerçekleşmesi için bu güvenlik kültürünün bir parçası olmanız gerekir."
Britney Hommertzheim

BT Güvenliği ve
Network Sis­tem­leri
Danışmanlığı

Bizi Bulun

AS Yazılım Ltd.
Fevzi Şeker Sk, No:3/4
34070 Eyüp-Istanbul

Konuşalım

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
© AS Yazılım Ltd. All rights reserved.
Powered by AS.