İşletmenizin Siber Güvenliğini Geliştirmenin Yolları

Bir işi yürütmek doğal olarak kişisel ve finansal açıdan adil bir risk payına sahiptir, ancak istemediğiniz şey, ek ve gereksiz risklerle yüzleşmektir.

Siber saldırılar giderek daha yaygın hale geliyor ve modern işletmeler için yıkıcı olabilir.

Bu nedenle, bu risklerle başa çıkma ve bunlara yanıt verme konusunda özellikle usta ve ileri görüşlü olmanız gerekir.

Küçük bir şirket yönettiğiniz için riskten kaçtığınızı varsaymayın.

Bilgisayar korsanları her büyüklükteki firmayı hedefleyebilir ve sonuçlar yıkıcı olabilir.

Öyleyse, işletmenizin siber güvenliğini iyileştirmenin bazı yollarına bakalım.

Güçlü Bir Parola Politikası Uygulayın 

Başlamak için bariz bir yer gibi görünüyor, ancak yine de bahsetmeye değer bir yer; Güçlü bir şifre sisteminiz yoksa  bu, ön kapınızı bilgisayar korsanlarına açık bırakmak gibidir.

Standart kuralların çoğu daha önce binlerce kez söylendi, ancak yine de tekrar etmeye değer.

Örneğin, sayılar, semboller ve büyük ve küçük harfler içeren benzersiz şifreler düşünmeniz gerekir.

Farklı web siteleri ve hesaplar için farklı parolalar kullanmanız gerekir.

Bu şifreleri düzenli olarak güncellemeniz gerekir ve kulağa basit gelse de çoğu insan bu temel adımları takip etmez ve kendilerini çok daha büyük bir saldırı riskiyle karşı karşıya bırakır.


Alan Hakkında Bilgi Edinin (veya Bilen Birini İşe Alın)

İşletmenizin siber güvenliği konusunda gerçekten proaktif olmak istiyorsanız, bir kurs alabilirsiniz  .

Bu tür bir kursu kendi başınıza halletmek için yeterli becerilere sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, bu konuyla sizin için ilgilenebilecek bir ekip üyesini veya AS Yazılım Ltd. gibi bir dış kaynak şirketini işe almaya değer.

Siber güvenlik sorunlarınızla ilgilenen biri olduğunda, bu, bir işletme olarak çok daha korunaklı hissetmenize yardımcı olacaktır.

Hatta bazı şirketler, işlerinin ne kadar güvenli olduğunu daha iyi anlamak için işlerine girmek için bilgisayar korsanları tutuyor.


Personelinizi Eğitin 

Siber güvenlik hakkında her şey iyi ve güzel, peki ya ekip üyeleriniz?

Tüm temel bilgileri kapsayan sağlam bir eğitim programı uygulamanız gerekir.

Sonuçta, bazı personel diğerleri kadar teknolojik olarak okuryazar olmayabilir.

Bu nedenle, spam e-postaları nasıl tanıyacağınızın temellerine ve yukarıda bahsettiğimiz şifre politikası maddelerine gitmeniz gerekir.

Personeliniz, yetersiz eğitim nedeniyle başka şekilde önlenebilecek bir tehdide izin verirse, bu sorun için yalnızca kendiniz suçlamalısınız. 


Bilgisayar Güncellemelerini Düzenli Olarak Yükleyin 

Bilgisayar güncellemelerini düzenli olarak yüklemek zorunda kalmanın can sıkıcı ve gereksiz olduğunu düşünseniz de, bunların bir nedeni vardır ve bunları görmezden gelmemelisiniz.

Aslında, güncellemelerde gelenlerin çoğu doğrudan yazılımın güvenliğiyle ilgilidir, bu nedenle bunları görmezden gelirseniz, bunu kendi sorumluluğunuzda yaparsınız.

Hatta, işinizi en az aksatacakları zaman gerçekleşecek şekilde planlayabilirsiniz.

Bunu akılda tutarak, ihtiyaç duyduklarında sistemlerinizi güncellememek için kesinlikle hiçbir mazeret yoktur.


Yüksek Kaliteli Güvenlik Duvarları ve Anti-Virüs Yazılımları 

Kazıma ve tasarruf etmeye değmeyen bir alan varsa, bu sizin güvenlik duvarlarınız ve Eset, Kaspersky, Sophos gibi anti-virüs yazılımınızdır.

Bu nedenle, aboneliğinizi ödediğinizden ve gerektiği gibi güncel tuttuğunuzdan emin olun.

Genellikle, arka planda çalışma eğilimindedirler ve endişelenecek çok şey yoktur, ancak tüm algılama ve önleme özelliklerinin düzgün şekilde etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir.

Aksi takdirde, yapmaları gereken doğru işi yapamayacaklardır.


Dosyalarınızı Bulut Bilişim ile Yedekleyin 

Geçtiğimiz yıllarda bulut bilişimle ilgili büyük adımlar atıldı, bu nedenle dosyalarınızın düzgün şekilde yedeklenmemesi için hiçbir neden yok.

Hatta her şeyi otomatik olarak yedeklenecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Elbette, dosyalarınızı yedeklemek için yine de uygun güvenliğe sahip olmanız gerekir, ancak önemli belgelerinizin doğru şekilde kaydedildiğini ve dünyanın her yerinden erişilebileceğini bilmek için büyük bir rahatlık sağlar.


Tüm Cihazları Koruyun 

Birçok işletme sahibi, dizüstü bilgisayarlarını, bilgisayarlarını ve diğer ana sistemlerini koruma konusunda oldukça gayretli olsalar da, akıllı telefonlar gibi diğer cihazlarını düşünmezler.

Aklınızda bir çalışma amacı olan herhangi bir şey kullanacaksanız, daha önce bahsettiğimiz tüm anti-virüs, güvenlik duvarları, şifreler vb. Kullanılarak uygun şekilde korunduğundan emin olmanız gerekir.

Diğer tüm kapıları kapatmış olsanız da, bir pencereyi açık bırakmanızın bir faydası olmayacaktır.


Sürekli Uyarlamayı Kabul Et 

Teknoloji geliştikçe bilgisayar korsanları da gelişiyor.

Bu, defne üzerinde dinlenmeyi göze alamayacağınız anlamına gelir. Bunun yerine, zaman   içinde doğal olarak ortaya çıkan zorlukların üstesinden gelmek için işletmenizi sürekli olarak uyarlamanız gerekir.

Sistemler bugün işe yarayabilir ve koruyucu olabilirken, yarın da aynı şey geçerli olmayabilir, bu nedenle siber güvenlik durumunuza her zaman göz kulak olmalısınız.

Tıpkı hayvanların kendilerini tehditlere karşı korumak için doğada evrim geçirmesi gibi, işletmeniz tarafından sadece hayatta kalmasını değil, aynı zamanda gelişmesini de sağlamak için aynı yaklaşım benimsenmelidir.


İşletmenizin siber güvenlik durumunu yakından takip etmek, başarılı bir şirket yönetmenin önemli bir yönüdür.

Atabileceğiniz daha karmaşık adımlar olsa da, bu makale, şirketinizi zarar vermek isteyen insanlardan uzak tutmak için yapabileceğiniz bazı ana eylemlere genel bir bakış sağlar.

Son nokta, bilgisayar korsanlarının interneti koruyanlara karşı savaştığı hızlı hareket eden bir dünyayı ifade ettiği için özellikle ilgilidir.

İşletmeniz artık iyi korunuyor olsa da, en başarılı şirketler, bu şekilde kalmasını sağlamak için özel adımlar atanlardır.

BT Güvenliği ve
Network Sis­tem­leri
Danışmanlığı

Bizi Bulun

AS Yazılım Ltd.
Fevzi Şeker Sk, No:3/4
34070 Eyüp-Istanbul

Konuşalım

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
© AS Yazılım Ltd. All rights reserved.
Powered by AS.