Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin Temel İpuçları

Web siteniz sizin ve iş hedeflerinizin dahilinde mi oluşturulmuş? Başarılı bir web sitesi oluşturmanın neden bu kadar önemli olduğunu ve bunu nasıl yapacağınızı öğrenin!

Bir Web Sitesini Başarılı Kılan Nedir?

Müşteriler web tasarım projeleri hakkında bizimle iletişime geçtiklerinde, genellikle çevrimiçi ortamda çok etkili bir varlığa sahip olmazlar. Bu yüzden ilk etapta bizimle konuşuyorlar. Peki, çevrimiçi varlığınızı çekici ve etkili kılan tam olarak nedir? Bu elbette işinize bağlı. Bazı işletmeler sadece daha fazla marka tanınırlığı elde etmek ister. Diğerleri bir ürün veya hizmet satmak ister. Ve bazıları sadece nerede olduklarını bilmeni istiyor. Ancak bunların tümü, başarılı bir web sitesi oluşturmaya bağlıdır.

Ziyaretçiler sitenize veya e-ticaret mağazanıza ilk geldiklerinde belirli beklentileri olacağını görüyorsunuz. Sitenizde ulaşmak istedikleri belirli bir hedefleri vardır. Ziyaretçiler sitenizde belirli bir işlem yapmak ister. Bu, bülteninize kaydolmak, mağaza saatlerinizi öğrenmek veya bir ürün satın almak olabilir. Bu işlem basit olmalı ve mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamalıdır. Artık başarılı bir web sitesi oluşturmanın çevrimiçi erişiminiz ve katılımınız için neden bu kadar önemli olduğunu anlamaya başlıyorsunuz.

Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturma

Çoğu işletme ve marka için, başarılı bir web sitesi oluşturmak hızlı veya kolay olmayacaktır. Zaman, çaba ve kaynak alacaktır. Dikkate almanız gereken çok sayıda farklı web tasarımı vardır. Web sitenizi gerçek bir iş yatırımı ve web tasarım maliyetleri için bütçe olarak düşünmeniz gerekecektir. Bir çevrimiçi mağaza açmayı planlıyorsanız, yaygın e-ticaret tasarım hatalarından kaçınmanız gerekir.

İşletmeniz veya ürün markanız için başarılı bir web sitesi oluşturmanın iki temel seçeneği vardır. Özellikle küçük işletme sahipleri, sıklıkla kendi web sitelerini kurmaya çalışırlar. Ancak, kendi işletme web sitenizi oluşturmanın çoğu işletme sahibi için iyi bir fikir olmamasının birçok nedeni vardır. Bu yüzden çoğu işletme profesyonel bir web tasarımcısı veya ajansı tutmayı tercih ediyor. Bir profesyonelle çalışarak kendinize hem zamandan hem de hayal kırıklığından ve çoğu zaman paradan tasarruf edebilirsiniz.

Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturmanın Temel Faktörleri

Hedeflerinizi Tanımlayın

Başarılı bir web sitesi oluşturmanın ilk adımı gerçekçi hedefler belirlemektir. Çevrimiçi varlığınız için beklentileriniz nelerdir? Ve hedef kitlenizin beklentileri neler? Yeni web siteniz, yalnızca hedef kitlenizin istediğini elde ettiğinizden emin olduğunuzda trafik, potansiyel müşteri ve satış oluşturacaktır ve bunu onlara kullanıcı dostu bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Hem kuruluşunuz hem de hedef kullanıcılarınız için hedefler belirlemek oldukça kolay olmalıdır. Ve kesinlikle gereklidir! Çünkü hedefleriniz ve hedef kitlenizin beklentileri uyuşmuyorsa, muhtemelen bir sorununuz olacaktır. İşletme sahibi olarak, bir siteye yalnızca kimsenin sizden neden satın almaları gerektiğini istemediğini veya anlamadığını öğrenmek için zaman ve para yatırmanın sizin için bir faydası yoktur. Ve bu, hedef kitlenize değil hedeflerinize çok fazla odaklandığınızda gerçekleşir.

Güven Kazanın

Başarılı bir web sitesi oluşturmanın bir sonraki adımı, hedef kitlenizin güvenini kazanmaktır. Unutmayın, web sitenize ilk geldiklerinde, sizinle ilgili çok az şey biliyorlar veya hiçbir şey bilmiyorlar. Ne sunduğunuz ve kitlenizin ne yapmasını istediğiniz konusunda net ve şeffaf olmalısınız.

Ziyaretçilerinizi neyin motive ettiğini ve bunun güçlü yönlerinizle nasıl bağlantılı olduğunu bilin ve bundan yararlanın. Çoğu zaman web siteleri güven kazanmak ve satışı gerçekleştirmek için gereken duygusal veya güvenilirlik bağlantılarından yoksundur.

Hedef kitlenizin güvenini kazanmanın basit bir yolu, kapsamlı ve etkili bir “Hakkımızda” sayfasına sahip olmaktır. Web sitesi ziyaretçileri, sizin başka bir çevrimiçi varlık veya kötü tanımlanmış bir marka olduğunuzu değil, kiminle iş yaptıklarını bilmek ister. Ziyaretçiler niyetinizi önemsiyor. Maliyet konusunda en bilinçli tüketicilerin bile kredi kartı bilgilerini vermeden önce sizin yasal bir işletme olduğunuzu hissetmesi gerekir.

Öne Çıkın

Etkili bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, öne çıkmanız gerekir. Dijital gürültünün ve çevrimiçi rakiplerinizin üzerine çıkmak istiyorsanız, farklılaşma çok önemlidir. Evet, yine de bir web sitesi şablonu kullanabilir ve farklı görünebilirsiniz. Görüntüleri ve stilleri özelleştirerek markanıza göre özelleştirerek öne çıkabilirsiniz.

Bu güven kazanmayla birlikte oluşur. Hikayenizi anlatıp fiyat, kalite, müşteri hizmetleri, kazançla ne yaptığınız, nasıl geri verdiğiniz vb. Faktörleri oluşturduğunuzda, aynı ürünler veya hizmetleri satan şablon sitelerin geri kalanından sıyrılmak için gereken bağı oluşturursunuz.

Kullanılabilirlik & Kullanıcı Deneyimine Odaklanın

Başarılı bir web sitesi oluşturmanın önemli bir yönü, web sitesi kullanılabilirliği ve kullanıcı deneyimidir. Kitlenizin ihtiyaç duydukları içeriğe sahip olmasını ve istediği bir şekilde sitenizle etkileşime girmesini mümkün olduğunca kolaylaştırmanız gerekir.

Ürünleriniz veya hizmetleriniz varsa, kullanıcıların mümkün olan en az tıklamayla uygun sayfalara ulaşabildiklerinden emin olun. Bir kullanıcının ürünlerinize veya diğer içeriğe ulaşmak için birkaç kez tıklamaya istekli olduğunu varsaymayın. Özellikle mobil tüketiciler giderek daha sabırsız hale geliyor. Site tasarımınıza ve içeriğinize odaklanırken bunu aklınızda bulundurun.

Mobil ve masaüstü cihazlar ve ekran boyutları için optimize edilmiş sezgisel bir gezinme menüsüyle başlayın. Popüler içeriğe ulaşmak için arama kutunuzun yerleşimini ve diğer ipuçlarını düşünün. Mobil kullanıcıların cihazlarında gezinmek için büyük olasılıkla yalnızca bir el kullanabileceklerini unutmayın. Başparmağınızla kolayca ulaşılabilmeleri için önemli içerik ve düğmeler yerleştirdiniz mi?

„Bir tasarımcı, ekleyecek hiçbir şey kalmadığında değil, çıkarılacak hiçbir şey kalmadığında mükemmelliğe ulaştığını bilir.“
Antonie De-Saint Exupery

Tasarımı Basit Tutun

Tasarım, tıpkı sanat gibi özneldir. Ancak her zaman uymaya çalışmanız gereken bazı altın kurallar olduğunu söylemek gerekir. Temiz, sade ve şık olmalıdır.

Ziyaretçilerinizin, web sitenizin neyle ilgili olduğu veya daha kötüsü, nasıl kullanılacağı hakkında düşünmeleri gerekmemelidir. Mesajınızı sezgisel olarak kavramalılar. Güçlü ve net eylem çağrıları kullanın. Açık bir bilgi mimarisi, web sayfanıza geldikten sonra saniyeler içinde gerekli içeriğe gitmelerini sağlar. Daima hedef kitlenize ve sektörünüze uyacak şekilde tasarlayın.

Gezinme ve site mimarisi, arama motoru robotlarını dışlamamalıdır. Tüm site yapısının arama motorları tarafından erişilebilir olması için metin bağlantısı tabanlı bir site haritası eklediğinizden emin olun.

İlgi Çekici İçerik Oluşturun

Başarılı bir web sitesi oluşturmanın anahtarı kaliteli içeriktir. Güncel, ilgi çekici ve iyi hazırlanmış içerik, zaman içinde her zaman doğal olarak bağlantılara sahip olacaktır. Kaliteli içerik oluşturmak için araştırma çok önemlidir. Alanınızda içeriden bilgi sahibi olmanıza veya doktora derecesine sahip olmanıza gerek yok.

Bilgi dışarıda, sadece bunları nasıl bir araya getireceğiniz konusunda akıllı olmanız gerekiyor. Örneğin, daha önce sunulmamış bilgileri derleyebilirsiniz. Kalite her zaman miktardan üstündür. 100 vasat makaleden 10 sağlam makaleye sahip olmak daha iyidir.

Güvenilir Barındırma Kullanın

Her zaman etki alanınız için özel bir IP adresi almaya çalışın. Ve her zaman saygın ve şüpheli veya spam içerikli web siteleri barındırmayan bir barındırma sağlayıcısı kullanın. İyi bir barındırma sağlayıcısı WordPress, Joomla, WooCommerce ... web siteniz için özel hizmetler sunmalı, düzenli yedekleme yapmalı ve diğer destek hizmetlerini sağlamalıdır. Tabii ki, kesintsiz bir çalışma süresi oranı taahütü de önemlidir. iPage, Cloud AccessKinstaSiteground ve BlueHost'u öneriyoruz.

Link Oluşturma

Bütçeniz yetiyorsa, Business.com. gibi yapı dizinlerini bağlamak için sitenizi kaydedin. Dmoz ayrıca şiddetle tavsiye edilen bir dizindir. Ancak, ana kategorilerden birinde listelenmek bugünlerde neredeyse imkansız. Daha iyi bir dahil olma şansı için daha küçük veya yerelleştirilmiş bir kategoriyi incelemeye çalışın.

Hemen hemen her endüstri veya anahtar kelime sektörünün yetkili bir web merkezi veya dizini vardır. Bunları gözden geçirmek ve sitenizi göndermek için zaman ayırın. Web sitenize geri bağlantı içeren içeriğinizi paylaşmak için bir araç de geliştirebilirsiniz.

Karşılıklı veya bağlantı değişimleri eskisi kadar iyi çalışmıyor. Ancak bu, bunu yapmaktan tamamen kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. İstediğiniz anahtar kelimelerde “yetkili” veya iyi sıralamaya sahip siteleri araştırın ve iletişime geçin ve bir bağlantı değişimi talep edin.

SEO'nun Temellerini Hatırlayın

Başarılı bir web sitesi oluşturmanın son adımı, sitenin arama motorları tarafından dizine eklenmesi ve hedef kitleniz tarafından bulunmasıdır. Web sitesi sayfalarınız için bir anahtar kelime listesi derlemek için sektörünüzü, rakiplerinizi ve araçlarınızı kapsamlı bir şekilde araştırarak başlayın. Google’ın Adwords Aracı gibi araçlar, anahtar kelime trafiğini, rekabet gücünü ve alaka düzeyini belirlemede çok yararlıdır.

Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeler konusunda gerçekçi olun. “Finansal hizmetler” de üst sıralarda yer almaya çalışmak sorun değil, ancak çok büyük bir bütçeniz yoksa, çok sinir bozucu bir deneyim yaşayacaksınız. Bunun yerine, başlangıçta kolay ulaşılır meyveyi (ör. “Şehir + Finansal Hizmetler”) tercih edin ve ardından sitenizden sabit bir gelir akışı oluşturduğunuzda oradan genişletin..

Hedef anahtar kelimelerinizi derledikten sonra, aşağıdaki temel site içi ve sayfa içi SEO kurallarına uyduğunuzdan emin olun:

  • Her sayfa için benzersiz bir başlık ve açıklama meta etiketlerine sahip olun.
  • Anahtar kelimelerinizi veya anahtar sözcüklerinizi başlıkta, açıklamada ve H1’den H6’ya kadar etiketlere yayın, ancak aşırıya kaçmayın.
  • Her zaman seçtiğiniz anahtar kelimelerin o sayfadaki içerikle alakalı olduğundan emin olun.

Başarılı Web Sitesi Oluşturma Üzerine Son Düşünceler

2021'de çevrimiçi olarak başarılı olmak istiyorsanız, başarılı bir web sitesi oluşturmak kesinlikle şarttır. Hedef kitlenizi çekmek, bağlamak ve onları onlar için en iyi seçenek olduğunuza ikna etmek için yalnızca birkaç saniyeniz var. Hangi sektöre hizmet ettiğiniz veya ne tür ürünler sattığınız önemli değil.

Başarılı bir web sitesi oluşturmak çoğu kişinin düşündüğü kadar zor değildir. Evet, sizin açınızdan biraz zaman ve çaba gerektiriyor. Web sitenizi başlattıktan sonra belirli bir felakete neden olacak önemli web sitesi hatalarından kaçınmak isteyeceksiniz. Ve her zaman web sitenizin etkili bir çevrimiçi pazarlama mesajı vermesi gerektiğini unutmayın.

Her zamankinden daha sofistike ve talepkar mobil tüketiciler için mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak istiyorsanız, başarılı bir web sitesi oluşturmak çok önemlidir. Bununla birlikte, mobil öncelikli web tasarımı karmaşık olabilir ve biraz profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir. Nasıl ve nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, yardım etmek için buradayız.

Başarılı Bir Web Sitesi mi Oluşturdunuz?

İşletmeniz veya ürün markanız için başarılı bir web sitesi mi yarattınız? Öyleyse, bu, markanızın ticari hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı oldu? Değilse, başarılı bir web sitesi ve çevrimiçi varlık oluşturmak için karşılaştığınız en büyük engel nedir? İşletmenizin web sitesi tasarımıyla ilgili başka sorunlarınız mı var? İzleyicilerimizin de yararlanabilmesi için lütfen bize bildirmekten çekinmeyin ve bir sonraki gönderimizi kaçırmamak için özet haber akışımızı izleyin! Ve gönderimizi izleyicilerinizle paylaşmaktan çekinmeyin!

Teşekkür ederiz! Her seferinde bir piksel olmak üzere kötü iş web sitelerini sonlandırmamıza yardım ettiğiniz için minnettarız!

„Başarılı bir web sitesi üç şey yapar:
Doğru türden ziyaretçileri çeker.
Onları sunduğunuz ana hizmetlere veya ürüne yönlendirir.
Gelecekteki devam eden ilişki için İletişim bilgilerini toplar.“
Mohamed Saad

BT Güvenliği ve
Network Sis­tem­leri
Danışmanlığı

Bizi Bulun

AS Yazılım Ltd.
Fevzi Şeker Sk, No:3/4
34070 Eyüp-Istanbul

Konuşalım

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
© AS Yazılım Ltd. All rights reserved.
Powered by AS.